Dlaczego warto zostać programistą?

Dlaczego warto zostać programistą?

Odpowiedzi może być kilka i każda z nich jest równie dobra.

Propozycje odpowiedzi są następujące:

Dynamiczny rynek pracy — no gdzie jak gdzie, ale w branży IT to jest teraz dobrze. Wynika to z deficytu specjalistów. Według szacunków w Polsce brakuje od 30 do 50 tys. informatyków, a w całej Unii Europejskiej do 2020 roku liczba wakatów w tej branży przekroczy 800 tys. Do miary legend urastają informacje o wynagrodzeniach programistów. Pewnie cześć z nich jest prawda. Umówmy się, aby zarabiać dobrze, trzeba dużo wiedzieć i jeszcze więcej potrafić. Wynagradza się umiejętności i doświadczenie, a przede wszystkim umiejętność użytecznego wykorzystania wiedzy. Nie dostaje się dobrego wynagrodzenia za byle jaką prace. Tak jest wszędzie nie tylko w IT. Jednak branża IT charakteryzuje się dość dużą dynamiką wzrostu wynagrodzeń. Niespotykane w innych branżach jest to, że w przypadku programistów możliwe są dynamiczne zmiany wynagrodzenia. Standardem jest, że z dwuletnim doświadczeniem możemy liczyć na 100% podwyżkę. Znacie inną branżę z tak dynamicznym wzrostem wynagrodzenia? To, że programiści mogą, zarabiać tak dobrze wynika z faktu, że jest ich niewystarczająca ilość na rynku pracy i w branży IT mamy rynek pracownika, a nie pracodawcy. Jednak najważniejsza programiści mają umiejętności, które są na rynku pracy pożądane. Współczesne technologio bez oprogramowania byłyby bezużyteczne.

Kolejny argument to dodatkowe benefity. Do miary miejskiej legendy urosły benefity, na które oprócz wynagrodzenia może liczyć programista. Karty na zajęcia sportowe, opieka medyczna de leux, darmowe posiłki w pracy, relaks room, praca zdalna, szkolenia językowe, elastyczne godziny pracy, świeże soki, masaże itp. itd. Umówmy się kto z nas, nie chciałby pracować z takim dodatkowym pakietem? Ja bym chciał!!! Takie rzeczy możliwe są tylko tam, gdzie mamy do czynienia z wykwalifikowanymi fachowcami. Rynek pracownika, niedobór fachowców, to jest to co na pracodawcy wymusza, dbanie o dotychczasowych pracowników. Więc nić trzeba nauczyć się programować i dołączyć do pracowników, którzy są doceniani.

Najnowsze technologie, międzynarodowe środowisko, tworzenie i patrzenie na swoje dzieło. Nadanie nieożywionej materii części siebie. Branie udziału w badaniach nad nowocześniejszymi technologiami, rozwiązywanie technicznych problemów, to kolejny argumenty za bycie programistą. Tworzysz przyszłość, pracując z najnowocześniejszymi technologiami. Na koniec, tak zupełnie po ludzku, warto nauczyć się czegoś praktycznego, czegoś, co pozwoli mi na przyjemną pracę. Tym czymś jest programowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *