Czy warto uczyć się programowania na kursie?

Każda zmiana, nauka nowych umiejętności to dla większości z nas z reguły duże wyzwanie. Wymaga większego lub mniejszego nakładu własnych środków, czasu pieniędzy itp. itd. Nie inaczej jest z nauką programowania. W ostatnich kilku latach boom na rynku pracy IT kusi, aby poważnie rozważyć zmianę zawodu. Czy programowanie jest dla każdego? Czy kursy, na których uczy się programowania to dobre rozwiązanie? W tym poście postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Czy programowanie jest dla każdego? Odpowiedź jest prosta NIE. Programowanie jest dla tych, którzy chcą się nauczyć jak z każdą aktywnością, jeżeli się chce i nie ma się większych przeszkód fizycznych czy finansowych, każdy może to robić. Z programowaniem sprawa jet o tyle prosta, że to wszystko opiera się na tym, co mamy w głowach. Na tym, co najcenniejsze na naszej wiedzy. Środki potrzebne do programowania to komputer z dostępem do internetu. Oprogramowanie i potrzebne komponenty są z reguły dostępne za darmo. No początek naszej drogi jako programiści na pewno wystarczy. Programowanie jest dla każdego, kto chce się nauczyć. Poziom, do którego się dojdzie jakie umiejętności się osiągnie to już kwestia indywidualna. Jednak każdy, kto chce i ma wystarczającą motywację i samozaparcie jest w stanie nauczyć się programowani.

No dobrze to pierwsze pytanie mamy załatwione. Teraz pora na odczarowanie kolejnej zagadki. Pewnie wielu z Was zastanawia się, dlaczego wybrać kurs, a nie uczyć się samemu. Skoro autorzy kursów gwarantują, że w ciągu kilku miesięcy są w stanie nauczyć programowania każdego, kto ma minimalne predyspozycje i dużo samozaparcia do, dlaczego nie uczyć się samemu?

Odpowiedź jest prosta programowania, można nauczyć się samemu. Nie potrzebujmy wydawać, nie wiadomo, (a właściwie wiadomo, bo ceny kursów są ogólnodostępne) ile, aby się stać programistą. W internecie jest dość duża liczba darmowych tutoriali które pomogą nauczyć się podstaw programowania. Ktoś, kto zapisuje się na kurs ma wystarczająca ilość samozaparcia, by nauczyć się programować. W przeciwnym wypadku nie zdecydowałby się na zapisać na kurs. Nic prostszego znaleźć odpowiednie materiały i do roboty. Poznajmy świat programowania hurrrra. Sprawa nie jest tak prosta, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Oczywiście możemy, samemu uczyć się programowania. Dlaczego nie? Przecież przy odpowiedniej samodyscyplinie motywacji i odpowiednimi materiałami jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego nawet programowania.

Pytanie ile czasu nam to zajmie, ile błędów przy tym popełnimy i czy nauczymy się to oddzielna kwestia. W nauce każdej nowej aktywności pomoc doświadczonego nauczyciela jest nieoceniona. To jest właśnie wartość, która płynie z kursu. Doświadczenie trenera, który w swojej karierze programistycznej rozwiązał ogromną ilość problemów programistycznych, jest nieceniona. Obcowanie z taka osoba czerpanie wiedzy z jej doświadczenia to nieoceniony element, który zapewniają kursy. Doświadczony programista wskaże dokładnie ścieżkę, która powinniśmy podążać, aby w najszybszym czasie dojść do upragnionego celu, czyli zostać programistą To na kursie bezpośrednio możemy kontaktować się z doświadczonym programistą, zadawać pytania rozwiązywać problemy, żaden najlepszy tutorial tego nie zapewni. Tutorial ma zamkniętą strukturę, dostajemy gotowy materiał i się go uczymy. Kurs jest elastyczną formułą, polega na interakcji i właśnie dzięki temu jest tak skuteczną metodą do wejścia w świat programowani.

Odpowiedzi na te dwa pytania w mojej ocenie to przepis na sukces w branży IT. Samodyscyplina i doświadczony trener to mieszanka, dzięki której osiągnie się sukces w branży IT. Jakie jest Wasze zadanie? Jestem Bardzo ciekawy, zapraszam do komentowani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *